Turizmdeki açığı yerliler kapatacak

Karaderili Şirketler Grubu Editör 4 Nisan 2018

PRONTO Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, iptallerin ardından oda ile tur fiyatlarının ineceğini ve tatil beldelerine yerli akınının artacağını söylüyor. Karaderili Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karaderili de 2016 ve 2017'de Türkiye'den müşterilerin yoğun olacağını; yerli turistin daha uygun fiyatlar ile tatil yapılacağını belirtiyor. Pronto Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ve termal oteller ile anılan Karaderili Şirketler Grubu'nıın Yönetim Kumlu Başkanı Orhan Karaderili, turizm sektörünün son durumu ile ilgili olarak Cihan'a değerlendirmelerde bulundu. Yaşanan olumsuzluklara rağmen 2016- 2017 dönemindeden ümitli olan Ali Onaran, dışarıdan gelen tur iptallerin acente ile otel fiyatlarını indirdiğini, indirmeye devam edeceğini ifade ediyor. Buna karşılık tanıtım hamlelerini arttırdıklarını aktaran Onaran, operatörlerin ve Avrupa ve Rusya'dan gelen iptaller, sektörü yerli turizme yönlendirdi. Fiyatların düşeceğini öngören turizmciler, açığı yurtiçi tatilcilerle kapatacak otellerin indirimlerinin yüzde 30 u bulduğuna işaret ediyor. 

İÇ TALEP İLE TELAFİ Onaran, "Yerli turist adedi artıyor. Örneğin Pronto Tour'un müşterileri 2015 e göre yüzde 70-80 oranında artıyor. Neden? Neden, otel fiyatları ... yüzde 20-25 daha uygun. 
Fiyatlarda indirim var, bu da kuşkusuz yerlilerin lehine. Zannediyorum yerlilerin tatil beldelerinde yoğunluğu 2015'te yüzde 10 idi, bu sene yüzde 17-18'i görür." diyor. OrhanKaraderili de Avrupa ve Rusya tarafından gelen iptallerin iç talep ile telafi edileceğini düşünüyor. Bu anlamda yeni kampanyalar düzenleyeceklerini duyuran Karaderili, "Biz otelciler, bu kampanyalar ile daha evvel mekânlarımızda görmediğimiz sayıda yerli turisti ağırlayacağız. Bu alanda da büyük bir rekabet görülecek. 2016 ve 2017 dönemlerinde yerli turist hiç olmadığı kadar uygun rakamlarda tatil yapma imkânı elde edecek." ifadelerini kullanıyor. 
AVRUPA GERİLEDİ Karaderili, ayrıca Türkiye'ye yabancı turist ilgisinin de devam ettiği kanaatinde. Terör olaylarının ardından Avrupa'dan geliş gidişlerin gerilediğini, ancak bölge ülkelerinden rağbetin devam ettiğini dile getiren Karaderili, şöyle devam ediyor: "Ama bölge ülkeler bundan pek etkilenmedi. Örneğin İran'dan gelecek turist sayısında artış öngörüyorum. 
Arap turistin Türkiye'ye olan ilgisinin aratarak devam edeceğini tahmin ediyorum."