Marmaranın En Büyük Termal Yatırımı: TermaCity

Karaderili Şirketler Grubu Editör 4 Nisan 2018

Karaderili Şirketler Grubu Acente ve Bayii Koordinatörü Deniz Derelli, Termai Otel, Devremülk ve Spa Merkezi konseptinde inşasının devam ettiği Yalova Termal Palace'ın tamamlandıktan sonra yılda 200 bin konuğu ağırlayacağını söyledi Derelli, Yalova Termal Palace'ın inşaat sahasında bir basın toplantısı düzenlendi. Derelli, Türkiye'nin termal su kaynakları bakımından Avrupa'da birinci, dünyada ise yedinci sırada yer aldığını ifade etti. Gerek yatırımcıların gerekse vatandaşın bu şifa kaynağından yeterince faydalanamadığını ifade eden Derelli, "17 yıldır bu alanda faaliyet gösteren KaraderiliŞirketler Grup, Yalova ve Balıkesir'de inşa etmeye başladığı dev tesisler bittiğinde 200 bin kişiyi şifalı termal sularla buluşturmayı hedefliyor. Termal sular tarihten beri şifa kaynağı olarak biliniyor. Ülkemizde geleneksel anlayıştan dolayı, termal sular hep şifa arayışları olarak algılanmış ve hastalık geldiğinde hatırlanmıştır. Bu algılamanın sınırlarının daha da genişletilerek, hastalık öncesi bağışıklık sistemini ve bedeni koruyucu bir unsur olarak değerlendirilmesi daha doğru olacaktır" dedi. 

Derelli, ilk termal yatırımını, işletmesini devir aldığı Kütahya'nın Emet ilçesindeki Emet Termal Resort&Spa'yla yaptıklarını söyledi. Derelli, Karaderili Grup'un Yalova ili ... Termal İlçesi Akköy'de 3 etap şeklinde inşa edilmekte olan termal otel ve Balıkesir'de yapımı süren, Balıkesir Laguna Thermal ile termal otel sayısını arttırmayı planladığını kaydederek, şöyle konuştu: "Yatırımlarımızı termal turizmde yoğunlaştırdık. Kütahya, Yalova ve Sındırgı'daki 3 termal tesisle senede 200 binden fazla tatilciye sağlık turizmi yaptırmayı hedefliyoruz. Sağlık tesisleri açarak tüm dünyadaki hasta insanların, termal sular ile şifa bulmalarını hedefliyoruz. Yalova'daki projemiz Marmara Bölgesi'nin en büyük termal yatırımı. Yalova ve Balıkesir'deki projelerimiz hızla ilerliyor. Şu anda Yalova'ya 40 bin metrekare arazi üzerine, 5 bin metrekare sağlık, SPA ve kür merkezi 2 bin 200 yatak kapasiteli ülkemizin en büyük termal turizm kompleksi inşaatımız devam ediyor. 
Sadece inşaat için ilk etapta 55 milyon Euro yatırım yapıldı. Stüdyo 1, 2 ve 3 yatak odalı daireler olarak planlanan projede yer alacak fizik-tedavi ve rehabilitasyon merkezi, açık-kapalı yüzme havuzları ve spor merkezlerinin yanı sıra ailelere özel havuzlar ve sosyal alanlar geniş tutuldu. Başka bir önemli ayrıntı ... ise projenin Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek sarayları andıran görkemli duruşu. Türkiye'deki en iyi termal sulardan birine sahip olan Yalova'nın böyle bir yatırıma ihtiyacı vardı. 

Balıkesir ilimizde de yaklaşık 40 milyon Euro yatırım maliyeti olan termal tesisler yapıyoruz."Karaderili Grup Bayi Ve Acente Koordinatörü Deniz Derelli, Termal ilçesini seçmesinin nedenini şöyle açıkladı: "Termal suların binlerce yıldan bu yana bilindiği ve kullanıldığı literatürde yer almaktadır. Türkiye, termal su kaynakları bakımından Avrupa'da birinci, Dünya'da yedinci sırada olmasına rağmen ülkemizde geleneksel anlayıştan dolayı, termal sular hep şifa arayışları olarak algılanmış ve hastalık geldiğinde hatırlanmıştır. Bu algılamanın sınırlarının daha da genişletilerek, hastalık öncesi bağışıklık sistemini ve bedeni koruyucu bir unsur olarak değerlendirilmesi daha doğru olacaktır. Ülkemiz, Termal Sağlık Turizmini katılımcılar tarafından deneyim edinebilineceği en önemli lokasyonlardan birisidir. Gerek termal ve mineral sularının zenginliği, gerekse bölgesel ayrıcalıklar, sağlık turizmini hedef alan katılımcıları cezbeden niteliktedir. Fakat bu zenginlik ve farklılıkların ulusal ve uluslar arası misafirlere doğru aktarılması tanıtımlarının gerek ... devlet gerekse basın tarafından desteklenerek geliştirilmesi gerekmektedir."