Elvan Karaderili İle Röportaj

Karaderili Şirketler Grubu Editör 4 Nisan 2018

İlk termal yatırımını, işletmesini devir aldığı Kütahya Emet'teki Emet ThermalResort&Spa'yla yaptık, Termal turizme parmakla gösterilen bir tesise imza attık. Emet ThermaIResort&Spa gerek doğası, gerekse termal suyunun faydalarıyla Türkiye'nin örnek tesisleri arasına girdi. 

Karaderili Şirketler Grup'un "Vizyon Projesi" olarak adlandırdığı en büyük yatırımı Termal Otel, Devremülk ve Spa Merkezi konseptinde; Yalova ili Termal İlçesi Akköy 'de 3 etap şeklinde inşa edilmekte... 
Yalova Termal Palace projemizin ilk etabı tamamladık ve hizmete açtık. Otel saray konseptin de ve Marmara'nın en büyük termal tesisi ve aynı hız, Balıkesir Laguna Termal inşaatı için de söz konusudur. 

Sence başarının sırrı nelerdir? 

İstemek, işini sevmek, takım arkadaşlarına güvenmek ve bu yolda emin adımlarla ilerlemek. 'Hiç kimse başarı merdivenlerine elleri cebinde pazardaki sıkıntı tüm otelleri etkiledi, fiyat indirimleri oldu, yerli pazarla canlanır derken seçimlerin olması, ramazanın yaz aylarına gelmesi gibi. 
Çok şükür biz az etkilendik, otellerimiz doluydu ama tabii ki yüksek sezonda yaşanan doluluk oranını yabancıların tercih ettiği mayıs, eylül ve ekim aylarında yakalayamadık. 
Turizm de 2016 daha ... zor geçecek gibi, hedefimiz gecen yılın altına düşmemek. 

Sence şehir içi mi? Sayfiye oteli mi daha çok kar ediyor?
 
Çalışılan zaman açısından baktığınızda şehir içi otellerinin daha karlı olduğu düşünülebilir, sonuçta 12 ay faaliyette ama doğru ve kaliteli hizmet veren her işletme kar eder, müşteri memnuniyeti odaklı olursanız başarı gelir. 

Turizmin geleceğini nasıl görüyorsun? Sence değişmesi gereken durumlar var mı? 
Varsa neler değişmeli, Bu yıl turizm kötü geçti denildi, sen ne düşünüyor sun? 
Yazın durumlar nasıldı? Şimdi nasıl? 


Bu yıl turizm için pek parlak bir yıl değildi, gerek Türkiye' de gerek Dünya' da yaşanan ekonomik kriz ve terör olayları her sektörü vurduğu gibi turizm sektörünü de etkiledi, Türkiye Dünya' da alternatifi olmayan bir turizm cenneti, ancak meydana gelen bu tür kriz ortamları büyük sıkıntılar yaratıyor, yabancı turist sayısında ciddi azalmalar yasandı, ilk tetikleyen de Rusya idi, bu tırmanmamıştır' demiş Konfüçyüs. Bu yolda ilerlerken beraber oldukların çok önemli, aldığın destekler, arkanda ve yanında hissettiğin güçler hep bana ... pozitif enerji olarak dönmüştür. Hep olumlu düşünmek başarıya giden yolu açar, ama sakın yanlış anlaşılmasın pollyannacılıkdan bahsetmiyorum, çalışmak, özveride bulunmak ve işi eve asla taşımamak. 

Türkiye bulunduğu coğrafi konum ve tarihi kültürel mirası gereği hak ettiği turizm gelirinin çok azını elde edebiliyor. Turizm; geçmişi ve tabii ki de geleceği olan bir sektör... Türkiye kaplıca ve ılıca bakımından zengin bir ülke aslında görüldüğü gibi turizm sektörünün nimetlerinden faydalanma konusunda biraz zayıf kalıyoruz ve yatırımcılarda bunun farkında. Her yıl yeni termal tesisler yapılıyor. 
Turizmin daha iyi olması için kaliteli eğitimli elemanlar yetiştirmeli, gençleri bu sektöre teşvik etmeliyiz, kaliteli hizmetten ödün vermemeliyiz. 

Turizm sektöründe sence İstanbul'da otel ihtiyacı hala var mı? 

Evet var, bazı bölümlerinde hala otel eksiğimiz var. 

Sence bir otelden kar etmenin en önemli yolu nedir? 
Hangi harcamalara dikkat etmek gerekir? 


Sadece yaz tatillerinde değil yılın bir çok ayında farklı hizmetler vererek , otelin karlılık oranını yükseltmek gerekir. En iyi servisi vermek için kaliteden ödün vermemek ama aynı ... zamanda da cost control olayında dikkatli olmak gerekir. 
Sence tanıdık, akraba vs. ile çalışmak doğru mudur? Yoksa tamamen dışarıdan personel mi olmalıdır? 
Şartlar ve koşullarımız uyduğu müddetçe kimle çalıştığınızın bir önemi yok, biz ailemizle de çalışıyoruz, bazı stratejik konumlarda onların olması beni rahatlatıyor. 
Bir kadın olarak bazen çalışmasam diyor musun? 
Bir kadın olarak değil ama anne olarak çalışmasam diyebilirdim ama işimi eve taşımam, evime gelir gelmez sadece çocuklarım, eşim, kedim, köpeğim, kaplumbağalarım ve dostlarımla ilgilenirim, çalışmayı seviyorum, üretmeyi, düşünmeyi seviyorum. Sanırım çalışmadan yapamam. 

Gelecek projeleriniz neler? 

Yavaş yavaş yurtdışına açılıyoruz, küçük yatırımlarımız var. 
Ayrıca İstanbul'da ciddi farklılık yaratacak bir projeye imza atma aşamasına geldik, turizm inşaat sektöründe ilerliyoruz.. 

Evde yemeği sen mi? Yardımcın mı yapıyor? 

Maalesef yardımcım yapıyor ama mutlaka benimde yemek yaptığım günler oluyor. Kızıma deniz mahsullü spagetti yaparım, küçük kızımla kek, kurabiye aktiviteleri yaparım, mutfağı severim ama vakit buldukça bir şeyler yaparım. 

Eşini 3 kelime ile anlatır mısınız desem? 

İnciciğimmmm, ANLATAMAM, HA HA HA :) 3 kelimeye sığmaz benim ... eşim... 

Harikasınız siz, kocaman maşallah diyelim. O halde evliliğin sizin gibi sürmesi için sence neler gerekli? 

Ortak paylaşımlarınız olmalı, sevgi olmalı, güven olmalı... 

Eşinizle ortak olan ve olmayan yanlarınız var mı? 
Birlikte paylaştığınız şeyler nelerdir? Birlikte en çok ne yapmaktan hoşlanırsınız? Bir de sürekli berabersiniz, bu çok zor olmalı... 

Biz eşimle zoru başarıyoruz, hem işte hem evde nerdeyse 24 saat yıllardır beraberiz ve ama bayağı zıt karakterleriz, o daha sakin, evcimen, ben daha hareketliyimdir. Zıt kutuplar karakterler yani, birbirimizi çekiyoruz ama sanırım buda 20 yıldır beraberliğimizi pekiştirdi.. Benim sevdiğim şeyleri önemser, saygı duyar ben de onunkilere.. Tabii ki de ortak paylaşımlarımızda var. 
Sinemaya gideriz, müzik ortak zevkimiz, o çalar ben söylerim, eşim çok romantiktir, eskiden bana besteler yapardı. Değişik tatları denemek ten hoşlanırız. 

Eşimle zoru ba şarıyoruz, yıllardır neredeyse 24 saat beraberiz ve zıt karakterleriz, o daha sakin, evcimen, ben daha hareketliyimdir. Zıt kutuplar karak terler yani, birbirimizi çekiyoruz ama sanırım buda 20 yıldır beraberliğimizi pekiştirdi. 

Alışveriş yapmayı sever misin? ... En iyi alışveriş arkadaşın kimdir? 

Evet severim, ama fazla vaktim olmuyor. En iyi alışveriş arkadaşım kızım Elvin, inanılmaz zevkli, onunla anne-kız günleri alışveriş bizim vazgeçilmezimiz. 
ancak çocuklarımın okul aralarında...Yazın genelde otellerde olduğumuz için ayrı bir tatil fırsatım olmuyor. İnsanlar ne kadar güzel bütün yaz Bodrum'dasın, oh işin tatil diyor ama öyle olmuyor çok yoğun geçiyor. 

Merak etme bana da aynısını söylüyorlar. "Ohh açılış, davet ne güzel hayatın var" diyorlar, ama "sen gel bir de bana sor, demek geliyor içimden" O halde tatil yaparken kendi otellerinizi mi tercih ediyorsunuz? 

Yoksa farklı yerleri mi tercih ediyorsun? Diyelim. 

Yaz tatilinde otelde oluyorum hem iş, hem tatil. 

Nerde tatil yapmaktan hoşlanırsınız? Yurt içi? Yurt dışı? 

Bünyesindeki tüm otellerimizin, itibar yönetimi ve prestij çalışması agresif bir şeklide yapılıyor. Şirket olarak Tüm medya ve tanıtıcı çalışmalarının istikrarlı, düzenli, profesyonel ilerlemesinden yanayız bu anlamda Profesyonel bir ekip ağımız var. 
Sosyal Medya Hesaplarımız 7/24 hizmet veren müşteri temsilcilerimiz var. Ağırlıklı olarak PR çalışmaları yapıyoruz, açıkçası reklam ... ve PR çalışmalarımız konusunda agresif ilerliyoruz. Profesyonel anlamda 2 yıldır Aydın Medya -Semra Aydın ile çalışmaktayız. Sosyal sorumluluk projeleri içerisinde yer almaya özellikle özen gösteriyoruz. 

Yurt dışında en çok gitmeyi sevdiğin ülke neresi? 

Dubai'yi çok seviyorum... 

Sen ne kadar sıklıkla tatil yapabiliyorsun? 
Çok fazla tatil yapamıyorum, Yurtdışı tatillerini tercih ediyoruz, benim için biraz kaçış, yoğunluktan uzaklaşma oluyor. 

Otellerinizi nasıl tanıtıyorsunuz? 
Bünyesindeki tüm otellerimizin, itibar yönetimi ve prestij çalışması agresif bir şeklide yapılıyor. Şirket olarak Tüm medya ve tanıtıcı çalışmalarının istikrarlı, düzenli, profesyonel ilerlemesinden yanayız bu anlamda Profesyonel bir ekip ağımız var. 
Sosyal Medya Hesaplarımız 7/24 hizmet veren müşteri temsilcilerimiz var. Ağırlıklı olarak PR çalışmaları yapıyoruz, açıkçası reklam ve PR çalışmalarımız konusunda agresif ilerliyoruz. Profesyonel anlamda 2 yıldır Aydın Medya -Semra Aydın ile çalışmaktayız. Sosyal sorumluluk projeleri içerisinde yer almaya özellikle özen gösteriyoruz. 

Yurt dışında en çok gitmeyi sevdiğin ülke neresi? 

Dubai'yi çok seviyorum... 

Karaderili Şirketler Grubu Eşinle fikirleriniz uyuşmadığında ne yaparsınız? 

Her çift gibi bizimde uyuşmadığımız konular olur ama ne o ne ... de ben çok ısrarcı olmayız ortada buluşuruz. Benim fikirlerimi çok önemser, ben de onunkileri...