Sauna

  Sauna Nedir?

  Henüz ilk çağlarda dahi insanlar çok sıcak taşlar yardımı ile iyiısıtılmış odada yıkanmanın en sağlıklı vücut bakımı olduğunu öğrenmişlerdi. İnsanlar hızlı birşekilde vücudu yüksek derecede ısıtmanın vücuda iyi geldiğini insani rahatlatıp gevşettiğini ve yoğun terlemenin vücudu içinden temizleyip toksinlerin atılmasına neden olduğunu deneyimleriyle bulmuştur. Dayanabilecekleri kadar sıcak ortamda kaldıktan sonra serin ve taze hava ve soğuk suyla serinlemenin de son derece iyileştirici olduğunu fark etmişlerdir. Daha ilk çağlarda bilinen bu sıcak/soğuk değişimli yıkanma sağaltıcı etkisi bugün tıbbi araştırmalarda da kanıtlanmıştır.

  Sauna Banyosu Nasıl Yapılır?

  Sıklıkla uygulana sauna banyosu 80-100°C ısı ve %20-%10 rutubet aralığındadır. Genellikle iki aşamada yapılır. Önce 8-15 süresince sıcakta oturulur,sonra vücut soğuk su ve serin hava ile soğutulur. Bu işlemler iki üç seans tekrar edilir. Aralardaki dinlenme süreleri ile toplam harcanan zaman yaklaşık iki saati bulacaktır. Günümüzün stresli yaşam ortamından kurtulmanın rahatlamanın belki de en sağlıklı yöntemi sauna yapmaktır.

  Kimler Yapabilir?

  Akut rahatsızlığı olmayan her yaştaki insan rahatlıkla sauna yapabilir. Sanılanın aksine saunanın kalp üzerinde hiçbir yükü yoktur, düzenli sauna yapılması kalbin çalışmasını ve kan dolaşımını düzenler. Kalp rahatsızlığı ve dolaşım bozukluğu olanlar doktorlarına danışarak saunaya girmelidir. Rahatsızlıklarının tipine göre doktor özellikle de tavsiye edebilir. Çünkü birçok kalp ve dolaşım bozukluğu hastalıklarına da sauna iyi gelmektedir. Aynışekilde romatizma astım ve sinir rahatsızlıklarına tedavi amaçlı da kullanılmaktadır.  

  © 2016 Karaderili Şirketler Grubu. | Designer By All Kurumsal Web Tasarım Yazılım - Creaadworks Dijital ve Sosyal Medya Ajansı

  Müşteri Hizmetleri | Canlı Destek

  _ +
  img

  Müşteri Hizmetleri | Canlı Destek